Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Нема светец без минато, ниту грешник без иднина

Бог не запира на појавата, туку го гледа срцето – нагласи папата Фрањо на светата Литургија на 19 јануари 2016 година во домот Света Марта, коментирајќи го првото читање кое говори за изборот на младиот Давид за цар на Израел.

Ватикан

Папата ја посети римската синагога

Папата Фрањо ги повика католиците и Евреите заедно да работат за мир.

Ватикан

„Божјото име е милосрдие“ – прва книга-интервју на Папата

„Божјото име е милосрдие“ е насловот на првата книга-интервју на папата Фрањо која на 12 јануари истовремено е обајвена во 86 земји.

Ватикан

Папата повика 5000 бегалци на плоштадот Свети Петар

Папа Фрањо повика 5.000 бегалци да присуствуваат на свeта Литургија на плоштадот Свети Петар која следната недела, 17 јануари, ќе ја служи кардинал Антонио Велјо, соопшти фондацијата Migrantes.

Ватикан

Папата даде задача: Дознајте го датумот на вашето крштение

Да помислиме само на какво достоинство нè издигнува Крштението: се нарекуваме деца Божји и сме – истакна Светиот Отец пред молитвата Ангел Господов

Ватикан

На празникот Крштение Господово Папата крсти 26 деца

Папата Фрањо на 10 јануари на празникот Крштение Господово крсти 26 деца за време на светата Литургија во Сикстинската капела. Ги потсети родителите дека верата е најскапоценото наследство кое може да се предаде на своите деца.

Ватикан

Да ја препознаеме величественоста во понизноста

Искуството на тројцата мудреци нè учи да не се задоволуваме со просечност, туку да гледаме во небото за како нив да ја откриеме и следиме Исусовата светлина.

Ватикан Вести

Папата на твитер за благодарност до Господ за изминатата година

Во твитер пораката од 31 декември 2016 година папата Фрањо повикува на размислување

Ватикан

Светата Тајна Исповед во зборовите на папата Фрањо

Божјото милосрдие секогаш ќе биде поголемо од секој грев – напиша папата Фрањо на својот твитер профил на девет јазици @Pontifex. Таа мисла е содржана во булата „Misericordiae Vultus“

Ватикан

Неопходни крепости за служење во Римската Курија

Папата Фрањо во божиќното обраќање до членовите на Куријата понуди список на „потребни крепости“ за оние кои сакаат плодно да служат на Црквата.