Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Грижата на звања бара страст и бесплатност

Мораме во христијанските заедници да внесеме нова „култура на звања“ знаејќи да говориме

Ватикан Вести

Папата: Плачот на мајките е надеж за нивните деца

Во катехезата која ја одржа на 4 јануари 2016 година во салата Павле VI, Папата говореше за плачот

Ватикан Вести

Папата до епископите: Бранете ги децата од денешниот Ирод

Бранете ги децата од Иродот на денешницата – стои во писмото на папата Фрањо кое на празникот Невини деца, 28 декември минатата година го упати до епископите, а на 2 јануари 2017 година го објави Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Преку твитер порака папата Фрањо повика на ненасилство

Папата Фрањо на твитер пораката што ја објави на 3 јануари 2016 година повика ненасилството

Ватикан Вести

 Папата упати писмо до епископите

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 2 јануари 2017 година го објави писмото на папата

Ватикан Вести

Не само Богородица, туку и најблиска соработничка

Папата во пладневниот наговор на 1 јануари 2017 година од прозорецот на Апостолската палата

Ватикан Вести

Папата ќе крсти деца од регионот погоден од земјотрес

Папата Фрањо на 14 јануари 2017 година ќе крсти деца од подрачја во околината на италијанските

Ватикан Вести

Видео: Со Папата низ Јубилејот на милосрдието

Секретаријатот за комуникација на крајот од година подготви видео за социјалните мрежи во кое преку

Вести Свет

Писмо до Папата од католичка парохија од Алепо

Парохијата Свети Фрањо од сирискиот град Алепо испрати писмо до папата Фрањо во пресрет

Ватикан Вести

Во текот на 2016 Папата примил околу 4 милиони верници

Префектурата на Папскиот дом на 29 декември 2016 година го обајви годишниот извештај во кој се