Tag "Обединети Арапски Емирати"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го прими министерот за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати

На 25 февруари 2019 година во домот Света Марта папата Фрањо го прими шеикот Абдалах Бен Зајед Ал Нахијан, министер за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати, на кој му

Ватикан Вести

Папата се помоли за мигрантите кои загинаа во бродолом на Карипското Море

Во бродолом на Карипското Море загинаа 28 мигранти од Хаити, а 17 преживеале.

Ватикан Вести

Патувањето во Обединетите Арапски Емирати дел од „Божјите изненадувања“

Невозможно е во името на Бог да се оправда било каков чин на насилство; дури тоа тешко навредува и противречи на духот на верата.

Ватикан Вести

Папата: Во Обединетите Арапски Емирати доживеав отворена и гостољубива култура

На враќањето од Обединетите Арапски Емирати, 5 февруари 2019 година папата Фрањо во авионот како што е обичај одржа конференција за седумдесетина новинари, кои го придружуваа на неговото 27. Апостослко

Ватикан Вести

Историска декларација за мир, слобода и права на жените

Во документот кој на 4 февруари во Абу Даби го потпишаа папата Фрањо и големиот имам од Универзитетот Ал – Азхар Ахмад Ал Тајиб се осудува тероризмот и насилството и

Ватикан Вести

Папата Фрањо служеше света Миса во Абу Даби

Во вторник 5 февруари 2019 година папата Фрањо во 10.30 часот по локално време ја предводеше свечената света Миса во Абу Даби. Во стадионот и надвор од стадионот се собраа

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Абу Даби: Мирот умира кога ќе се одвои од правдата

Признавање на истите права на секое човечко битие, значи да се слави името Божјо

Ватикан Вести

Папата разговараше со членовите на Муслиманскиот совет на старешини

По официјалниот пречек во Абу Даби, папата Фрањо се упати во џамијата шеик Зајед, една од најголемите во светот, каде имаше приватен разговор со муслиманските старешини Средбата не беше отворена

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја започна историската посета на Обединетите Арапски Емирати

Под мотото „Дај да станам средство на твојот мир“, дел од молитвата која свети Фрањо Аисшки пред осум века ја искажа за време на посетата на египетскиот султан Малик ал