Tag "мир"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Абортусот е напад врз животот

„Степенот на напредок на една цивилизација се мери преку нејзината способност да се грижи за животот, како на нероденото дете, така и на возрасниот, како на емигрантите,

Свет

Интервју на кардинал Пуљиќ во пресрет на посетата на папата на Сараево

Во пресрет на пасторалната посета на папата Фрањо на Сараево на 6 јуни, кардинал Пуљиќ за списанието Гласник на мирот даде интервју во кое говори за престојната посета на папата

Ватикан

Папата до сестрите: Молете се за мир на Блискиот Исток

Молете се за мир меѓу народите и за прогонетите христијани – е поттикот на папата Фрањо упатен на групата кармеличанки и сестрите од Бројаницата

Македонија Свет

Радово: Молитва за мир во Македонија

Во недела 17 мај во парохиската црква „Свети Пророк Илија“ во Радово, на молебенот до Пресвета Богородица се молеше за мир во Македонија. Побожноста, посветена за мир беше пропратена со

Ватикан

Папата повика на молитва за мир во Бурунди

Во недела 17 мај, после обредот на канонизација, Светиот Отец истакна дека на крајот сака да ги поздрави сите кои се дојдени во чест на новопрогласените светици, а на посебен

Ватикан

Светиот Престол и Палестина постигнаа согласност за договор

Заврши работата на билатералната комисија меѓу Светиот Престол и Палестинската држава за дефинирање на текстот за Општиот договор, изработен по основниот договор потпишан на 15 февруари 2000 година.

Ватикан

Папата ги прими епископите од Мозамбик

Соочена со предизвиците и немирите кои го загрозуваат мозамбиското општество, Црквата треба да биде обединета и да соработува со институциите со цел да работи на културата на среќавање

Македонија

Молебен до Пресвета Богордица за мир во Македонија

Во дворот на резиденцијата на Апостолскиот егзархт во Македонија на Водно пред статуата на Пресвета Богородица, во сабота напладне 9 мај, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов го предводеше молебенот до

Ватикан

Седум илјади деца од „Фабриката за мир“ ќе се сретнат со папата Фрањо

Седум илјади деца во понеделник, на 11 ма, ќе дојдат во Ватикан за да се сретнат со папата Фрањо и да разговараат за мирот, љубовта, прифаќањето  и интеграцијата.

Свет

Претставени логото и мототo за посетата на папата на Сараево

Минатиот вторник 24 март, во просториите на ординаријатот на Врхобосанската надбискупија на конференција за печат се претставени мотото, логото и плакатот за посетата на папата Фрањо на Сараево