Tag "Маурициус"

Врати се на почетна
Вести Свет

Маурициус: Кардинал Пијат повика на будење на еколошката свест

Кардинал Пијат го повика населението на Маурициус да се ангажираат и да спречат еколошка катастрофа

Ватикан Вести

Мадагаскар: Папата Фрањо во Градот на пријателството

Папата во Мадагаскар го посети „Градот на пријателството“ на хуманитарното здружение Акамасо, пример за солидарност и евангелска љубов кон последните. На таа идеја пред 30 години доаѓа мисионерот отец Педро

Ватикан Вести

Папата во Мадагаскар: Пред сиромаштвото христијанинот не смее да седи со скрстени раце

На периферијата од Антанариво, во Мадагаскар, во недела 8 септември 2019 година на светата Литургија со папата Фрањо учествуваа милион верници. Светиот Отец ги поттикна да не се затвораат во

Ватикан Вести

Сто илјади млади на бдение со Папата во Мадагаскар

Вториот ден од апостолската посета на папата Фрањо на Мадагаскар заврши со молитвеното бдение со младите во огромниот простор во епархијата Антананариво,  недалеку од главниот град.

Ватикан Вести

Папата во авионот ги повика новинарите на молитва за Бахамите

Папата Фрањо на 4 септември 2019 година отпатува во пасторална посета на Мозамбик, Мадагаскар и Маирициус, за време на летот, традиционалниот поздрав до новинарите го заврши барајќи од нив да

Ватикан Вести

Папата отпатува за Африка

Денес 4 септември утрото започна 31. Aпостолско патување на папата Фрањо надвор од Италија во текот на кое ќе посети три земји од Jугоисточна Африка: Мозамбик, Мадагаскар и Маурициус.

Ватикан Вести

Папата до народот на Маурициус: Јазикот на Евангелието е љубовта

Папата Фрањо преку видео пораката се обрати до народот на Маурициус кој ќе го посети на 9 септември во рамките на својата Апостолска посета на Мозамбик, Мадагаскар и Маурициус од

Ватикан Вести

Папата Фрањо до народот на Мадагаскар: На срцето ми е вашата светост

На 6 септември папата Фрањо ќе појде во посета на Мадагаскар. Посетата на Мадагаскар е дел од втората етапа од неговото 31 Апостолско патување во рамките на кое ќе ги

Ватикан Вести

Видео порака на папата Фрањо до жителите на Мозамбик

Светиот Отец идната среда го започнува Апостолското патување во Мозамбик, Мадагаскар и Маурициус. Неговата прва постојка е Мапуто главниот град на Мозамбик каде ќе се сретне со политичките официјални претставници,

Ватикан Вести

Мадагаскар го очекува папата Фрањо

Папата Фрањо ќе го посети Мадагаскар, држава на истоимениот остров во западниот дел на Индискиот океан, за три недели. Тоа ќе биде една фаза од неговата апостолска посета на Мозамбик,