Tag "Аушвиц-Биркенау"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Имајте доверба во Христовото слово, кое го менува светот и срцата

Повикани сме да имаме доверба во Христовото слово, да се отвориме за милоста на Отецот и да дозволиме да нè преобрази милоста на Светиот Дух – рече папата Фрањо. После

Ватикан

Тивката и молитвена посета на Папата на Аушвиц

Папата Фрањо на 29 јули 2016 година го посети нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц-Биркенау местото каде што силите на Хитлер убиле повеќе од милион луѓе, главно Евреи.