Tag "Антониот Гутереш"

Врати се на почетна
Вести Свет

Обединетите нации: Заради коронавирусот 49 милиони луѓе во опасност од глад

Во светот се очекува глобална прехранбена криза која ќе погоди стотина милиони деца и возрасни, ако не се преземаат мерки за ублажување на последиците од пандемијата од Ковид-19 – предупреди

Ватикан Вести

Папата: Вика во небото употребата на религијата за поттикнување омраза

На 20 декември 2019 година, папата Фрањо го прими во аудиенција Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш. На крајот заедно снимија видео порака