Колумни

Врати се на почетна
Колумни

За Неделата на Словото Божјо

Оваа недела целата Црква ја слави Неделата на Божјото Слово, со што намерата на Црквата е ние христијаните Словото Божјо да го препознаеме како живо слово, затоа што Божјото Слово

Колумни

Сега е момент да го избришеме зборот ‘Јас’ и да го напишеме зборот ‘НИЕ’

Во интервју за италијанската телевизија Канале 5, кое беше емитувано во недела 10 јануари 2020 година, папата Фрањо истакна дека пандемијата не е време за жетва, туку дека е време

Вера Колумни

За некрстените денови

Сигурно сте слушнале за некрстени денови. Токму според народниот фолклор и обичаи деновите од Божиќ до Богојавление се сметаат за такви. Па така овие денови ќе можете да прочитате текстови

Вера Духовност Колумни

Бадник

Ден пред Рождеството Христово е Бадна вечера или Бадник. Бадник всушност означува бдение, цела вечер треба да се остане буден во молитва, а потоа целото семејство се надоврзува на Литургијата

Вера Духовност Колумни

Божиќен пост: Додека патуваме кон Вителеем

Влегуваме во периодот на Божиќниот пост или ако сакате времето за подготовка за големиот празник Рождество Христово. Овој пост е еден од четирите големи постови кои ги има Црквата, покрај

Колумни

Светскиот ден на сиромашните нѐ повикува да го живееме стилот на Христови ученици

Вчера Црквата го прослави 4. Светски ден на сиромашните, кој пред четири години го воведе папата Фрањо, со кои се потсетуваат христијаните во целиот свет дека сѐ повеќе и  подобри

Вера Колумни

Боже дарувај на нашите покојни да те гледаат во лице

Денес и овие денови размислуваме за нашите покојни родители, деца, роднини, пријатели, за нашите предци, соседи… Црквата уште од самите свои почетоци негува голема почит кон споменот на покојните, затоа

Колумни

Старо интервју на Папата исечено, извадено од контекст и прикажано како став за хомосексуалноста

Само 24 часа откако светските агенции, но и домашните медиуми ги објавија изјавите од неодамна објавениот документарен филм на режисерот Евгениј Афиневски со наслов  „Francesco”, за животот и службата на

Колумни

Грижа за менталното здравје во време на пандемија

Психолошкото влијание на пандемијата е големо, а светот е веќе соочен со сериозни пореметувања во менталното здравје. Јавната или комуникацијата на социјалните мрежи игра многу важна улога во создавањето на

Колумни

Крешимир Милетиќ: „Војтила го пукаа со куршум, а Фрањо со лаги“

Крешимир Милетиќ католички активист, претседател на „Здружение за промовирање на семејни вредности – Блажен Алојзиј Степинац“ и татко на пет деца на Фејсбук објави статус во кој ги коментира реакциите