Вести

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: Светиот Дух нѐ преобразува и преку нас го преобразува светот

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – „Светиот Дух нѐ менува и преку нас сака да го промени светот во кој живееме“, така папата Фрањо го објасни пред повеќе од 100 илјади луѓе

Ватикан

Светиот Отец на светата Литургија: Светиот Дух создава сѐ ново

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија на која 44 лица примија света Тајна миропомазание од рацете на папата Фрањо. Миропомазаниците се на возраст од 11 до

Свет

Дискриминација на католиците за време на бомбашкиот напад во Бостон

Бостон, 28.4.2013 /к.мк/ – Целиот свет уште еднаш беше шокиран кога на 15 април оваа година кон крајот на Бостонскиот маратон експлодираа две бомби кои убија тројца и повредија неколку

Ватикан

Папата Фрањо: Исус нѐ праќа радосно да го навестуваме неговото име

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк/ – „Да го гледаме Исус, кој нѐ праќа да евангелизираме и да го навестуваме со радост Неговото име“, истакна Папата за време на Литургијата, која ја служеше

Ватикан

Папата повикува на молитва за жртвите во Дака

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк /- Да молиме заедно за жртвите во трагедијата во Дака, Бангладеш. Господ да им дарува на нивните семејства утеха и сила. Оваа порака ја испрати папата Фрањо

Ватикан

Папата го прими Марио Монти

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо во петок навечер, 26 април го прими италијанскиот премиер во оставка Марио Монти. Тема на разговорот беше европската интеграција, ситуацијата во Италија и миграцијата.

Свет

Средба на Каритас директори од регионот

Загреб, 27.4.2013 /к.мк/ – Од 24 – 26 април 2013 во Загреб се одржа Регионална средба на директори на Националните Каритаси од Југоисточна Европа, на која учестуваше и Македонски Каритас.

Свет

Пастирско послание на аргентинските епископи до Папата

Пилар, 27.4.2013 /к.мк/ – На пленарното собрание, што се одржува во Богородичното светилиште Пилар, аргентиските епископи во една од точките на дневниот ред го разгледаа изборот на папата Фрањо –

Ватикан

Верата не е отуѓување, туку подготовка за вечен живот

Христијанскиот живот е подготовка за последната средба со Бог, која е придружена од Христос, кој е со нас „како пријател” и  кој „со пастирска грижа”, ни помага да прогледаме со

Ватикан

Папата се запознава со работата на Ватиканската курија

Ватикан, 26.4.2013 /к.мк/ Папата Фрањо во четвртокот ги продолжи разговорите со водечките ватикански кардинали. Најпрвин го прими кардиналот Фрањо Кокопалмерио, претседателот на Папскиот совет за интерпретација на законите. Попладнето Светиот