Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Шпанска бискупска конференција: Секое пренесување на света Литургија бара одобрение од бискупот

Во Шпанија, секое пренесување на света Литургија во иднина ќе треба да биде одобрено од надлежниот локален епископ. Ова е предвидено во брошурата на Шпанската бискупска конференција објавена на 5

Вести Свет

Патријархот Пизабала испрати писмо до верниците од Ерусалим во кое повикува на мир

Латинскиот патријарх на Ерусалим, кардиналот Пјербатиста Пизабала, во вторник, 24 октомври, објави пасторално писмо до верниците на неговата бискупија, во кое се осудуваат делата на насилство и повикува на праведен

Вести Свет

Повик за пост и молитва за мир од Кустодијата на Светата Земја

Во вторник, 10 октомври 2023 година, Кустодијата на Светата Земја упати повик до сите ширум светот кои со трепет ги следат настаните во Светата Земја по ескалацијата на вооружениот конфликт

Вести Свет

Кардинал Пизабала: Се плашам од многу долга војна, треба да работиме на примирје

Ерусалимскиот латински патријарх кардинал Пизабала, кој вчера се врати во Израел, изрази тага и вознемиреност поради настаните на Блискиот Исток и даде смирувачки вести за состојбата на христијаните во Газа.

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј I.: Секој чин на војна е војна против секое создание

Вселенскиот цариградски патријарх Вартоломеј I ја истакна блиската поврзаност помеѓу еколошката штета и непочитувањето на човековите права и укажа на страшната еколошка девастација предизвикана од руската инвазија на Украина.

Вести Свет

Во Никарагва е укинат правниот статус на Исусовците: Терор и репресија во земјата

Неоправданата агресија против Исусовците продолжува во Никарагва во општиот контекст на репресија. Централноамериканската провинција на Друштвото Исусовци ја осудува одредбата со која Владата под водство на Даниел Ортега го укина

Вести Свет

Црквата во Керала ги повикува ОН да преземат акција против антихристијанското насилство во Индија и Пакистан

Советот на католичките бискупи на Керала апелира до Обединетите нации да преземат решителни чекори за заштита на христијаните во Индија и Пакистан од напади на секташки групи кои зачестија во

Вести Свет

Израелскиот претседател ја потврди неговата посветеност за одбрана на верската слобода

Латинскиот и православниот патријарх на Ерусалим присуствуваа на состанокот во градот Хаифа на кој претседателот на Израел ја потврди својата посветеност за одбраната на слободата на вероисповед и богослужба во

Вести Сведоштва Свет

Се случи чудо во Фатима: Девојка тврди дека ѝ се повратил видот

„Ги отворив очите и можев совршено да гледам“; Ова се зборовите на Химена, 16-годишна Шпанка која тврди дека на чудесен начин ѝ е повратен видот откако примила Света Причест во

Вести Свет

Во Меѓугорје заврши 34. Младифест

Со света Литургија во недела на 30 јули 2023 година рано изутрина заврши 34. Младифест која ја служеше меѓугорскиот парох фра Ѕвонимир Павичиќ на ридот Крижевац во Меѓугорје.