Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Да дозволиме Господ да не обликува

Ватикан, 17.5.2013 /к.мк/ – Не е проблемот што сме грешници, туку што не дозволуваме да се преобразиме преку љубовта Христова, е главната мисла на папата Фрањо во проповедта на светата

Ватикан

Црквата не може да постои без милосрдна љубов

Ватикан, 17.5.2013 /к.мк/ – „Црквата не може да постои без милосрдна љубов”. Со овие зборови Папата Фрањо се обрати на Извршниот комитет на „Каритас Интернационалис” предводени од кардинал Оскар Родригез

Ватикан

Папата ќе се сретне со црковните движења од пет континенти

Ватикан, 17.5.2013 /к.мк/ – Повеќе од 120 илјади луѓе, претставници на 150 различни црковни движења од сите континенти, ќе се сретнат со Папата на Денот на црковните движења, новите заедници

Ватикан

Архиепископ Паглија: Поголема верност кон некој фудбалски клуб, отколку во бракот

Ватикан, 17.5.2013 /к.мк/ – Архиепископот Винченцо Паглија од Папскиот совет за семејство истакна дека луѓето повторно треба да ја откријат вредноста и значењето на доживотното „да“ при склопувањето на бракот.

Ватикан

Почит за Миланскиот едикт

Ватикан, 17.5.2013 /к.мк/ – Историската одлука, која „отвори нови патишта за Евангелието и придонесе за раѓањето на европската цивилизација”. Со овие зборови папата Фрањо го опишува Миланскиот едикт на императорот

Ватикан

Фрањо – ефект: Се повеќе луѓе доаѓаат на исповед

Ватикан, 16.5.2013 /к.мк/ – Иако не му е мил изразот „Фрањо- ефект” челникот на Папскиот совет за нова евангелизација архиепископот Рино Фисичела се сложува дека папата Фрањо допре до срцата

Ватикан Свет

Аргентинскиот тенисер Дел Потро се срeтна со папата Фрањо

Рим, 6.5.2013 /к.мк/ – Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро, кој овие денови настапува на Мастер турнирот во Рим, се сретна со папата Фрањо во Ватикан. „Се сретнав со папата

Ватикан

Папата Фрањо: Парите треба да служат, а не да управуваат!

Ватикан, 16.5.2013 /к.мк/ – Управувањето на парите над луѓето и општествата и откажувањето од етиката беше главниот акцент во говорот на Папата Фрањо кон четворицата амбасадори нерезиденти во Светата Столица:

Ватикан

Папата Фрањо: Црквата има потреба од апостолски жар, а не од исплашени христијани

Ватикан, 16.5.2013 /к.мк/ – Црквата има голема потреба од апостолски жар кој нè поттикнува да одиме напред во навестувањето на Исус. Ова го истакна денес папата Фрањо за време на

Ватикан

Папата Фрањо: молете се за епископите и свештениците за да бидат пастири, а не волци

Ватикан, 16.5.2013 /к.мк/ – Молете се за свештениците и за епископите, за да не подлегнат на искушението на парите и гордоста, туку да бидат во служба на народот Божј-  поттикна