Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо до болните и здруженијата што се грижат за нив: Вие сте дар за Црквата

Страдањето само по себе нема вредност, туку Исус нѐ учи да ја живееме таа стварност со вистински став, ова се зборовите што Светиот Отец ги упати во сабота 17 мај

Ватикан

Кардинали, рабин и муслимански претставник ќе го придружуваат папата Фрањо на патувањето низ Блискиот Исток

Четири кардинали од куријата, но и рабин и муслимански верски службеник ќе бидат дел од службената придружба на папата фрањо за време на неговата престојна посета во Светата Земја.

Ватикан

Исус ќе го запознаеме ако го молиме, славиме и наследуваме

Исус не можеме да го запознаеме студирајќи го, не се доволни идеи и замисли, туку треба да Го молиме од срце, да Го славиме и наследуваме, порача папата Фрањо во

Ватикан

Папата: Трговијата со оружје и присилната миграција – два итни предизвици за мир

Сите говорат за мир, сите говорат дека го сакаат, меѓутоа за жал ширењето на оружјето од секаков вид води во спротивен правец. Трговијата со оружје само го комплицира и го

Ватикан

Папата Фрањо: Не постои христијанин без Црква

Не постои христијанин без Црква, христијанин кој оди сам, бидејќи Исус лично се вклучи во одењето со својот народ, рече папата Фрањо на светата Литургија на 15 мај во капелата

Ватикан

Монсињор Палија ги претстави во Филаделфија целите на Светската средба на семејствата 2015

Претседателот на Папскиот совет за семејството, монсињор Винченцо Палија, кој е во посета на Филаделфија – САД, во пресрет на одржувањето на Светската средба за семејството 2015, ќе престојува во Њујорк

Ватикан

Генерална аудиенција: „Сокриените“ светци од секојдневието нè учат што е Божјиот дар „јакост“

„Сокриените“ светци во Црквата се оние кои нè учат што е Божјиот дар „јакост“ – е главна мисла од катехезата на папата Фрањо на Генералната аудиенција одржана во среда 14

Ватикан

Папата Фрањо: Кој мисли дека сè знае, не може да Го разбере Бог

Не може само со ’главата’ да се разберат Божјите работи, туку своето срце треба да се отвори на Светиот Дух – истакна Папата на проповедта во вторник 13 мај за

Ватикан

Кардинал Туран одржа предавање во Аман

Треба да се поттикнува „педагогијата на мирот“, заклучи кардиналот Жан Луис Туран, претседател на Папскиот совет за меѓурелигиски дијалог, говорејќи на семинарот „Религии и насилство“ што се одржа на 12

Ватикан

Папата упати телеграма со сочувство по повод смртта на кардинал Че

Кардиналот Марко Че, поранешен патријарх на Венеција, почина на 12 мај во 88 година од животот. Во телеграмата со сочувство испратена до архиепископот Франческо Моралија