Posts From католик

Врати се на почетна
Свет

Отец Жак Хамел наскоро може да стане блажен

Папата Фрањо дозволи предвремено отвoрање на процесот за прогласување за блажен на францускиот свештеник о. Жак Хамел кој во јули оваа година е убиен од исламистичките терористи.

Ватикан

Градоначалникот на Аматриче за посетата на Папата

Во урнатините на градот Аматриче Светиот Отец го пречека и поздрави градоначалникот Серхио Пироци кој по средбата со папата Фрањо даде изјава за Радио Ватикан.

Ватикан

Ненадејна посета на папата Фрањо во италијанскиот регион погоден од земјотресот

Во вторник, 4 октомври 2016 година папата Фрањо ненадејно го посети Аматриче, град во Средна Италија, во провинцијата Риети, кој од земјотресот на 24 август беше срамнет со земјата,

Ватикан

Папата ја осуди родната идеологија

За посетата на Грузија и Азербејџан, за родовата идеологија, за хомосексуалноста и за односите со Кина и за новите кардинали и за многу други теми Светиот Отец со новинарите разговараше

Ватикан

Папата Фрањо: Бог го променува светот, променувајќи го човечкото срце

 „Бог го променува светот променувајќи го нашето срце, а тоа не може да се направи без нас“ – силни беа зборовите на Светиот Отец кој во недал 2 октомври во

Македонија

Започна веронаучната учебна година во Нова Маала и Чанаклија

Паралелно со училишната настава во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала и филијалата „Свети Георги Победоносец“ во Чанаклија започна веронауката за деца и млади

Ватикан

Папата: Религиите да бидат мугрите на мирот

На 2 окотомври 2016 година попладне папата Фрањо ја заврши својата тридневна посета на Грузија и Азербејџан со меѓурелигиската средба во Баку,

Ватикан

Папата го пофали народот на Азербејџан за екуменските односи

На 2 октомври 2016 година попладне папата Фрањо во говорот до политичките и цивилните власти во центарот Хејдар Алиев го пофали народот на Азербејџан

Ватикан

Папата ја посети патријархалната катедрала Светисковели

Последниот настан на 1 октомври од посетата на Папата на Грузија беше посетата на патријархалната катедрала во Мцхет Светисковели.

Ватикан

Папата: Големината на човекот е во „маленкоста“ пред Бог

Светиот Отец во Тбилиси на 1 октомври 2016 година служеше света Литургија пред околу 6.500 верници на стадионот Месхи. Ја пренесуваме неговата проповед во целост: