Posts From Avtor

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Дон Жељко Мајиќ именуван за бискуп на Бањо Лука

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 8 декември 2023 година, на празникот Безгрешно зачнување на Пресвета Богородица, објави дека Светиот Отец го прифати повлекувањето на бискупот Фрањо Комарица од

Ватикан Вести

Наградата „Отец Жак Хамел“ станува меѓународна

Во своето шесто издание, новинарската награда „Отец Жак Хамел“ станува меѓународна, а конкурсот беше отворен за новинари од целиот свет до 7 декември 2023 година на полноќ.

Вести Свет

Шпанска бискупска конференција: Секое пренесување на света Литургија бара одобрение од бискупот

Во Шпанија, секое пренесување на света Литургија во иднина ќе треба да биде одобрено од надлежниот локален епископ. Ова е предвидено во брошурата на Шпанската бискупска конференција објавена на 5

Вести Македонија

Најава на трибина: Посланието на Македонски Каритас

Во недела на 10 декември 2023 година со почеток во 18.00 часот во салата „Света Мајка Тереза“ при парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ – Струмица ќе се одржи трибина

Ватикан Вести

Папата го најави Светскиот ден на децата

На крајот од пладневното обраќање во петок 8 декември 2023 година, по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо го најави Светскиот ден на децата, првото издание на иницијативата под покровителство на

Ватикан Вести

Ангел Господов: Како Марија, прифатете ги големите Божји дарови со восхит и едноставност

Во своето пладневно обраќање на празникот Безгрешно зачнување на Пресвета Богородица, 8 декември 2023 година, папата Фрањо го истакна восхитот од Божјите дела и верноста во едноставните работи како два

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги охрабри новите амбасадори да работат за мир во светот

Папата Фрањо во аудиенција ги прими новите амбасадори при Светиот Престол на Кувајт, Нов Зеланд, Малави, Гвинеја, Шведска и Чад и повторно истакна дека дипломатската работа, покрај обидот за спречување

Ватикан Вести

Папата до движењето Фоколари: Бидете миротворци во свет растргнат од конфликти

Папата Фрањо ги прими членовите на Движењето Фоколари во аудиенција по повод 80-годишнината од основањето на движењето. Ги охрабри да застанат во одбрана на мирот, потсетувајќи на вдахновението на основачката

Вести Македонија

Епископот Стојанов на празникот Свети Климент Охридски служеше во Стојаково

На празникот Свети Климент Охридски, 8 декември 2023 година, во црквата во Стојаково која е посветена на овој македонски светител, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро

Вести Македонија

Уште една донација на Парохискиот Каритас од Богданци

После само еден месец од последната донација, Парохискиот Каритас при парохијата „Свети Кирил и Методиј“ од Богданци на 7 декември 2023 година реализираше уште една акција за лицата во потреба,