Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Апостолскиот нунциј Н.Е. Суријани го посети Македонски Каритас

Во среда 23 ноември 2022 година, Н.Е. монс. Лучано Суријани, Апостолски нунциј во Македонија, во придружба на Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов, го посети Македонски

Ватикан Вести

Папата: Светското првенство нека биде можност за зајакнување на мирот

Во среда 23 ноември 2022 година за време на Генералната аудиенција папата Фрањо ги поздрави играчите, навивачите и гледачите кои го следат Светското фудбалско првенство во Катар и потсети дека

Ватикан Вести

Папата: Евреите и христијаните можат да работат заедно за мирот

Папата Фрањо во Ватикан ја прими делегацијата на Светскиот еврејски конгрес (WJC) и истакна дека заедничкото верско наследство на Евреите и христијаните треба да биде поттик во заедничката желба за

Ватикан Вести

Каритас Интернационалис доби привремено раководство

Во вторник, 22 ноември 2022 година, папата Фрањо издаде декрет со кој го именува д-р Пјер Франческо Пинели за привремен директор на Каритас Интернационалис.

Вести Македонија

На Пат за Витлеем: Размислувања во Божиќнот пост

Радио Марија започнува со аудио размислувања во текот на Божиќниот пост, како подготовка за празникот Рождество Христово. Пријавувањето е на вибер каналот насловен „На пат за Витлеем“ – информираат од

Ватикан Вести

Надбискупот Клаудио Гуџероти е новиот префект на Дикастеријата за Источни Цркви

Во понеделник, 21 ноември 2022 година, папата Фрањо го именува ватиканскиот дипломат, надбискупот Клаудио Гуџероти (67) за нов префект на Дикастеријата за Источни Цркви

Вера Проповеди

Проповед на монс. Вукшиќ во Скопската катедрала

ВЕЧНО И УНИВЕРЗАЛНО ЦАРСТВО, ЦАРСТВО НА ВИСТИНАТА И ЖИВОТОТ, СВЕТОСТА И МИЛОСТА, ПРАВДАТА, МИРОТ И ЉУБОВТА

Ватикан Вести

Папата: Потребни ни се „трансгресивни“ млади луѓе кои градат братство

Во пладневното обраќање во катедралата во Асти, во недела 20 ноември 2022 година, папата Фрањо повторно ги спомена трагедиите на војните, особено на напатената Украина, како и жртвите од пожарот

Вести Македонија

Надбискупот Вукшиќ се сретна со претседателот Пендаровски

Во понеделник, 21 ноември 2022 година, надбискупот и митрополит Врхбосански и Апостолски управител на Воениот ординариј, монс. Томо Вукшиќ, придружуван од Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх, монс. Киро Стојанов во

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Пиемонт, во местата на неговите корени

Папата Фрањо во сабота 19 ноември 2022 година пред пладне пристигна во Портакомаро, недалеку од Асти, и отиде во приватна посета кај својата братучедка. На празникот Христос Цар ја предводеше