Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Евангелието е јасно; сиромашните треба да се сакаат и да им се служи без компромиси

На 2 ноември, кога се сеќаваме и молиме за сите починати, во базиликата Свети Петар, како и секоја година, Папата служеше света Литургија за кардиналите и бискупите кои починаа во

Ватикан Вести

Папата потсети на Бахреин и упати апел за мир

Патување во знак на дијалог, ова се зборовите кои Папата ги употреби во своето пладневно обраќање по молитвата Ангел Господов за да го опише своето патување во Бахреин, од 3

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да се биде свет значи да не се предаваш на логиката на моќ и надмоќ

Во своето пладневно обраќање на празникот на Сите Светци, Папата зборуваше за блаженствата опишани во Евангелието според Матеј, нарекувајќи ги лична карта на светителите. Тој објасни дека градители на мирот

Вести Македонија

Бискупот Стојанов на празникот на Сите Свети служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје

Бискупот Стојанов во сослужение со катедралниот парох о. Винко Маслаќ, катедралниот викар о. Маријан Бешлиќ и канцеларот о. Марјан Ристов на празникот на Сите Свети, 1 номеври 2022 година, ја предводеше

Ватикан Вести

Папата: Исус е изворот на неповторливата светост на свети Фрањо

Светиот Отец во понеделник 31 октомври 2022 година во аудиенција ги прими членовите на Црковната координација за 800-годишнината од упокојувањето на свети Фрањо Асишки, кои ја започнуваат тригодишната подготовка за

Вера Духовност

Сите Светци

Светата Литургија на празникот на Сите Светци нé повикува да восклинеме „Да се веселиме сите во Господа“. Литургијата нé

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Папата во Бахреин, знак на единство и дијалог во трагичен момент во историјата

Бахреин се подготвува да го пречека наследникот на Петар. Државниот секретар, кардиналот Пиетро Паролин, во изјава за ватиканските медиумите, изрази благодарност за поканата до кралот на Бахреин, Хамад бин Иса