Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Верата се гледа преку расположливоста и понизноста

Расположливоста и понизноста се карактеристики преку кои се гледа верата. Ова го истакна папата Фрањо во своето пладневна обраќање, коментирајќи пасус од Евангелието по Лука во кој се зборува за

Вера Сведоштва

Свети Атанасиј Велики

Денес Црквата го празнува свети Атанасиј Велики, еден од најголемите бранители на христијанската вера.

Ватикан Вести

Ден на Богопосветениот живот: Повикани да бидеме синодална црква

Во писмото за XXVI. Светски ден на Богопосветените лица, кардиналот Жоао Браз де Авиз и надбискупот Хозе Родригез Карбало поттикнуваат на размислување за зборот „учество“ во врска со неодамна започнатиот

Ватикан Вести

Папата: Пандемијата е можност да се подобри солидарноста

Примајќи ги членовите на италијанското здружение на кожарски хемичари, папата Фрањо истакна дека пандемијата Ковид-19 ја влоши и онака тешката ситуација за многу работници, но не може да стане изговор

Вера Сведоштва

Свети Антониј Велики

Денес Црквата го празнува свети Антониј Велики, монах, кој уште во својата рана младост се посветил

Вера Проповеди

Исусе, Сине Давидов, помилуј ме!

Размислување за Евангелието според Лука 18, 35-43 наменето за Триесет и првата недела по Духовден

Ватикан Вести

Папата го прифати повлекувањето од служба на кардинал Пуљиќ

Папата Фрањо на 29 јануари 2022 година го прифати повлекувањето на кардинал Винко Пуљиќ од пасторалното управување на Врхбосанската надбискупија. Него ќе го наследи актуелниот надбискуп коадјутор монс. Томо Вукшиќ.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до католичките медиуми: Работете заедно за вистината

Во обраќањето до Меѓународниот конзорциум на католички медиуми наречен „Католичка проверка на факти“, Папата истакна дека пред да се распространат информации и да се шират лажни вести, особено за вакцините

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер ќе го посети Либан за да ја покаже близината на Папата

Надбискупот ќе го посети Либан од 31 јануари до 4 февруари, а предвидени се средби со политичките и верските власти. Седумдесет и пет години по воспоставувањето на дипломатските односи со

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со Едит Брук

На денот на сеќањето на Холокаустот, папата Фрањо се сретна со Едит Брук, авторка и унгарска еврејка која го преживеала Аушвиц.