Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Движењето на Фоколарите избира нова претседателка

Движењето на Фоколарите, основано од Кјара Лубик, во недела 31 јануари 2021 година ќе одржи електронско гласање за нова наследничка на сегашната претседателка Марија Воче.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Немаме друг избор освен заедничка соработка

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин, испрати видео порака по повод Самитот за прилагодување на климата (CAS), во која ги поттикна учесниците да користат технологија која има за

Ватикан Вести

Папата Фрањо до ЦЕЛАМ: Црковниот собор е собир на Божјиот народ

Папата Фрањо испрати видео порака до надбискупот Трухило Мигуел Кабрехос Видарти по повод виртуелното претставување на Црковниот собор на Латинска Америка и Карибите, што ќе се одржи во градот Мексико

Вера Духовност

Шест причини да се чита Светото Писмо

Дури и една од овие шест причини треба да биде доволна за да ги промениме нашите навики.

Ватикан Вести

Папата: Треба да се покаже вистинскиот живот, да излеземе и да ги запознаеме луѓето

Во пораката за 55. Светски ден на социјалните медиуми, кој годинава се слави на тема „Дојди да види“ (Иван 1,46). Да се комуницира преку средби со луѓе каде и да

Ватикан Вести

Ангел Господов: Спасението е дар, кој бара преобраќање

Во пладневното обраќање пред молитвата Ангел Господов од библиотеката на Апостолската палата на 24 јануари 2021 година, папата Фрањо се осврна на почетокот на проповедањето на Исус за кое се

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Евангелието секогаш нека биде со нас!

Во своето обраќање, по молиотвата Анегел Господов папата Фрањо повторно ги советуваше верниците секогаш да го носат Евангелието со себе

Вести Македонија

Скопје: Одржана Молитвена осмина за единство на христијаните

И покрај пандемијата со коронавирусот и оваа година се одржа молитвената осмина за единство на христијаните, која се одржува од 18 до 25 јануари 2021 година. По тој повод на

Вести Македонија

Молитва за единство на христијаните во Радово

Во парохијата „Свети пророк Илија“ во Радово завршетокот на Молитвената осмина за единство на христијаните 25 јануари 2021 година ќе се одбележи со заедничка молитва во црквата.