Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Гостољубивоста припаѓа на христијанската тардиција, да се отвориме за доброто на сите

Не смееме да дозволиме да нè привлече логиката на светот, туку треба да ги слушаме малите и сиромашните, затоа што Бог преку нив сака да ни ги испрати своите пораки

Ватикан Вести

Света Марта: Црвот на љубомора нè наведува да донесуваме лош суд за другите

Зборувајќи на светата Литургија за литургиските читање, папата се осврна на љубомората на царот Саул кон Давид, при што ги предупреди верниците на ‘црвот на љубомората’ поради кој лошо ги

Ватикан Вести

Објавена пораката на Папата за Светскиот ден на средствата за социјална комуникација 2020

На празникот свети Фрањо Салешки, во петокот на 24 јануари е објавена пораката на папата Фрањо за 54. Светски ден на средствата за социјална комуникација.

Вести Свет

Кардинал Турксон на Светскиот економски форум во Давос

Во Давос, Швајцарија, каде се одржа Светскиот економски форум, кардиналот Турксон, екуменскиот патријарх Вартоломеј I, и главниот московски рабин Голдшмит, ги замолија владите во светот да ги користат новите технологии

Вести Свет

Блиски Исток: Светиот Престол ја гарантира својата поддршка на преговорите

Светиот Престол ја гарантира на меѓународната заедница својата поддршка во иницијативите насочени за напредокот на решенијата постигнати со преговори и во нејзиното завземање за мир.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја прими американската амбасадорка Брнз

На 23 јануари 2020 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов во бискупската резиденциија во Скопје ја прими во настапна посета амбасадорката на Соединетите Американски Држави,

Ватикан Вести

Недела на Божјото Слово: Да ја читаме Библијата за да ја оживееме верата

Надбискупот Рино Физикела претседател на Папскиот совет за промовирање на нова евангелизација, ја претстави иницијативата по повод Неделата на Словото Божјо, која ќе се слави на 26 јануари. По светата

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими претставниците на Централната канцеларија за Хрватите надвор од Хрватска

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов на 22 јануари 2020 година во бискупската резиденција во Скопје го прими заменик државниот секретар во Централната канцеларија за Хрватите

Вести Свет

Трамп ќе учествува на Маршот за живот во Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп на 24 јануари ќе учествува на Маршот за живот во Вашингтон. Ова е прв пат во 47 годишната историја на движењето против абортусот да учествува на

Ватикан Вести

Папата: Да бидеме гостољубиви кон мигрантите

Потсетувајќи на Молитвената осмина за единство на христијаните, папата Фрањо во катехезата за време на Генералната аудиенција во салата Павле VI, се фокусираше на бродоломот на свети Павле близу Малта,