Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Започнаа духовните вежби за свештениците во Македонија

Во понеделник, 23 Септември 2019 година во просториите на Епископската резиденција во Скопје започнаа духовните вежби за свештениците од Струмичко – скопската епархија и Скопска бискупија. Духовните вежби ги предводи

Ватикан Вести

Папата до италијанските новинари: Пренесувајте добри вести и разоткривајте ги лажните зборови

На 23 септември 2019 година, папата Фрањо прими во аудиенција 170 новинари членови на Католичката унија на италијанскиот печат и ги поттикна да го даваат гласот на оние кои го

Ватикан Вести

Папата: Нека вашата христјанска комуникација биде без придавки

Нека вашата христијанска комуникација биде без придавки – рече папата Фрањо, примајќи ги во аудиенција членовите и ракводството на Дикастеријата за комуникација по повод пленарното собрание на дикатеријата, кое се

Ватикан Вести

Објавен списокот на учесници на Синодата за Амазонија

Посебно генерално собрание на Епископската Синода ќе се одржи во Ватикан од 6 до 27 октомври, посветено на тема ,,Нови патеки за Црквата и за  целосната екологија”

Ватикан Вести

Папата: Не ја правете верата световна, Црквата е куќа на Божјото милосрдие

Никогаш да не гледаме како судии, секогаш како браќа. Не сме надгледувачи на туѓите животи, туку промотори на доброто на сите луѓе. А за да бидеме промотори на доброто на

Вести Свет

Монсињор Марко Ганци нов постојан набљудувач на Светиот Престол во Советот на Европа

Папата го именува монсињор Марко Ганци, досегашен советник на нунцијатура, за постојан набљудувач на Светиот Престол во Советот на Европа во Стразбур.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Секога имаме време со добро да го излекуваме злото

Параболата за несправедливиот настојник од Евангелието од денешната Литургија го преиспитува христијанинот и го повикува да биде снаодлив, обезбедувајќи си не световен успех, туку живот вечен и повеќе вреднувајќи ги

Ватикан Вести

Папата потсети на Светскиот ден на мигранти и бегалци

На крајот од молитвата Ангел Господов папата Фрањо ги поздрави учесниците на трката „Патот на мирот’ и потсети на Светскиот ден на мигранти и бегалци

Ватикан Вести

Папата: Преку молитвата епископите нека бидат блиску до Бог

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 20 септември 2019 година, Папата побара да се моли за свештениците и епископите, поттикнувајќи ги на четири облици на