Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Како свети Павле да бидеме отворени и послушни за Божјиот глас

Да бараме нови патишта, но под услов тие да бидат Господови патишта.

Ватикан Вести

Папата: Љубовта кон ближниот основа за меѓурелигиски дијалог

Интердисциплинарните истражувања за книжевните и историските прашања кои се однесуваат на фарисеите ќе помогнат да се дојде до повеќе вистини за таа верска група.

Вести Македонија

Архиепископот Стефан: Посетата на папата Фрањо претставува признание и почит кон државата и граѓаните

Во изјава за ТВ Тера Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија Г.г. Стефан оцени дека посетата на папата Фрањо на Македонија  претставува признание и почит кон државата и

Ватикан Вести

Папата дарува 100.000 евра за Грчкиот Каритас

Во име на папата Фрањо кардинал Крејевски донира 100.000 евра за потребите на миграните на островот Лезбос

Ватикан Вести

Папата: Марија нека ги благослови Бугарија и Македонија

Папата Фрањо во текот на Генералната аудиенција се заблагодари на бугарскиот и македонскиот народ за срдечниот прием и се осврна на главните точки од посетата. На крајот го истакна примерот

Вести Македонија

По враќањето од Македонија Светиот Отец одговараше на новинарски прашања

На прес конференцијата на враќање од Македонија Светиот Отец истакна дека Македонците и Бугарите се два различни народи и две сосема различни земји

Ватикан Вести

Папата ја заврши својата апостолска посета на Македонија

По 10 часовната посета на  Македонија папата Фрањо се испрати од своите домаќини на Меѓународниот аеродром – Скопје

Ватикан Вести Македонија

Средба на Светиот Отец со свештениците, нивните семејства и богопосветените лица

На средбата со свештениците нивните семејства и богопосветените лица папата Фрањо три сведоштва, а потоа се обрати до присутните. Последната средба предвидена во рамките на апостолската посета на Република Северна

Ватикан Вести Македонија

Екуменска и меѓурелигиска средба на папата Фрањо со младите

Екуменската и меѓурелигиска средба на папата Фрањо со младите се одржа во дворот на Пасторалниот центар во Скопје.

Ватикан Вести Македонија

Папата Фрањо служеше света Литургија на плоштадот Македонија

Папата Фрањо ја предводеше свечената света Литургија на плоштадот Македонија во Скопје