Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ги повика верниците да се молат за него и за почесниот папа Бенедикт XVI

На крајот од Генералната аудиенција во среда 20 февруари 2019 година Светиот Отец ги повика верниците да молат за него и неговата служба и во молитвите да се спомнат и

Ватикан Вести

Папата: Никој не е сам, затоа што Бог нѐ љуби

Бог кој е на небесата нѐ љуби како што не може никој друг на земјата

Ватикан Вести

Одржана средба со жртвите од злоставување

Организацискиот одбор за средба „Заштита на малолетници во Црквата“ во среда 20 февруари 2019 година се сретна со група претставници на жртвите од сексуално злоставување, извести директорот на Канцеларијата за

Ватикан Вести

Укинати санцкиите на еден од основачите на Теологијата на ослободување

Папата Фрањо ги укина санкциите против славниот поет, свештеник и министер за култура Ернесто Карденал, претставник на теологијата на ослободување, потврди Апостолската нунцијатура во Манагва, главниот град на Никарагва.

Вести Свет

Француските епископи против терминот родител 1 и родител 2

Советот за „Семејство и општество“ на Француската епископска конференција ја критикува измената на законот кои француските пратеници ја изгласаа

Ватикан Вести

Папата: Најслабите ја плаќаат сметката за денешните несреќи во светот

Да молиме за милост и да имаме срце кое е слично на Божјото срце

Ватикан Вести

Папата ќе ја посети Градската управа на Рим

Папата Фрањо на 26 март 2019 година ќе ја посети Римската градска управа, соопшти привремениот директор на Канцеларијата за печат при Светиот Престол, Алесандро Џизоти.

Вера Семејство

Дон Боско: Да ја избегнуваме лутината во воспитувањето на децата

 Благиот апел кон детето е полн со мистериозен авторитет и убедлива моќ, додека гласот на лутина го оддалечува детето од таткото и го нарушува неговиот авторитет во очите на детето

Ватикан Вести

Папата: Господ те прашува каде е твојот брат?

На непријатните прашања кои ги поставува Господ не смееме да даваме компромисни одговори

Ватикан Вести

Започна 28. заседание на Кардиналскиот совет

Во понеделник 18 февруари 2019 година папата Фрањо го отвори 28. заседание на Кардиналскиот совет, соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол, не наведувајќи детали, освен дека ќе трае до