Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Инаугурирана новата катедра „Gaudium et Spes“

На 25 јануари 2018 година Папскиот теолошки институт Иван Павле II за наука за бракот и семејството во Рим ја инаугурираше катедрата „Gaudium et Spes“ за проучување на односите помеѓу

Вести Свет

Католичките медиуми во Лурд на „Денови на свети Фрањо Салешки“

Во светилиштето Лурд од 24 до 26 јануари се одржуваат 22. Денови на свети Фрањо Салешки, заштитник на новинарите.

Ватикан Вести

Папата повика на мир во Конго

Папата Фрањо на Генералната аудиенција на 24 јануари 2018 година повторно упати апел за мир во Демократска Република Конго по вести за смртоносното насилство во таа втора по големина земја

Ватикан Вести

Папата: Барањето на вистината најдобриот лек за лажните вести

Потребно е новинарство кое е помалку фокусирано на вонредните вести, кое секогаш ја бара вистината– напиша папата Фрањо во својата порака по повод 52. Светски ден на социјалните комуникации.

Ватикан Вести

Папата се сретна со мала група Језиди

„Неприфатливо е човечки битија да бидат прогонувани и убивани поради религиската припадност!

Ватикан Вести

Папата на Генералната аудиенција потсети на посетата на Чиле и Перу

На 24 јануари 2018 година, Генералната аудиенција, на плоштадот Свети Петар во Ватикан, која од салата Павле VI ја следеа болните, меѓу кои голем број деца папата Фрањо ја започна

Ватикан Вести

Папата во порака на Твитер ја истакна вредноста на молитвата

„Десницата Твоја, Господи, се прослави со сила; десната рака Твоја, Господи, го уништи непријателот.“ (2Мој. 15, 6)“ Таа реченица е избрана за тема на овогодинешната Молитвена осмина за единство на

Вести Свет

Марш за живот во Париз

За време на викендот во Париз се одржа голем марш за живот. Според извештајот на “Breitbart”,

Вести Свет

Италијанците имаат најголема доверба во папата Фрањо

Според една анкета во Италија, најголемиот број Италијанци имаат најголема доверба во папата Фрањо.

Ватикан Вести

Економскиот форум во Давос можност за целосен човечки развој

Потребно е да се чува достоинството  на човечката личност, посебно нудејќи им на луѓето