Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Божиќна Литургија во Домот за стари лица „Жана“ – Неготино

На 27 декември 2017 година во Домот за нега на стари лица „Жана“ – Неготино о. Димитар Ташев

Вести Македонија

Божиќен концерт на бендот „Агапе“ во Скопската катедрала

На 26 декември 2017 година бендот ,,Агапе” одржа Божиќен концерт во својата парохиска црква,

Ватикан Вести

Една година од основањето на Дикастеријата за човеков развој

Пред една година, точно на 1 јануари 2017 година започна со работа Дикастеријата за промовирање на интегрален човеков развој, кој папата Фрањо го основа со „Мото проприо“ „Humanam progressionem“.

Ватикан Вести

Папата: По Христовото доаѓање потребно е промена на менталитетот

По прославата на Исусото раѓање на земјата, денес го славиме раѓањето за небото на свети Стефан

Ватикан Вести

Папата на Твитер повика на молитва за прогонетите христијани

Црквата на 26 декември го слави празникот на свети Стефан Првомаченик и по тој повод

Ватикан Вести

Папата Фрањо го посети почесниот папа Бенедикт XVI

Папата Фрањо минатиот четврток, 21 декември 2017 година, го посети својот претходник почесниот

Ватикан Вести

Папата упати порака (URBI ET ORBI) до градот и светот

Во Витлеем од Дева Марија се роди Исус. Не се роди по човечка волја, туку како дар

Вести Свет

Ден на молитвата за прогонетите христијани

Германската бискупска конференција на празникот Свети Стефан Првомаченик организира „Ден на молитвата за прогонуваните и угнетувани христијани од нашето време.“

Вести Свет

Христијаните во Сирија Божиќ го слават во крајно сиромаштво

Материјалната штета од конфликтот во Сирија изнесува околу 400 милијарди долари,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше полноќна Миса во Скопската катедрала

Во недела, 24 декември 2017 година свечената полноќна света Миса, во катедралата Пресвето Срце Исусово