Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо ги прими членовите на Групата Света Марта

На 27 октомври 2016 година папата Фарњо ги прими членовите на „Групата Света Марта“ и кажа дека нивната група дава важен придонес во борбата против трговијата со луѓе

Ватикан Вести Проповеди

Човештвото не го сфаќа Божјиот мир

Бог денес плаче заради човештвото кое не го сфаќа мирот кој Тој ни го нуди, мирот на љубовта – истакна Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 27 октомври

Вести Македонија

Најава: Средба за млади

Сабота на 29 октомври 2016 со почеток во 18,30 часот во црковната сала на парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица,

Вера Духовност

Свети Јуда Тадеј

Во Новиот завет постои и послание од апостол Јуда, а неговиот автор се претставува како Јуда, слуга на Исус Христос и брат Јаковов.

Вести Свет

Надбискупот Ауза за улогата на жената во градењето на мирот

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации надбискупот Бердардито Ауза говореше пред Советот за безбедност за улогата на жената во создавањето,

Ватикан Вести

Упатство од Конгрегацијата за наука на верата за погребувањето и кремирањето

„Како што Хрисос воскресна од мртвите преку славата на Отецот, така и ние можеме да одиме во обновен живот“ (Рим 6,4).

Ватикан Вести

Папата за милосрдното прифаќање на мигрантите и странците

На Генералната аудиенција на 26 октомври 2016 година Светиот Отец продолжи да говори за телесните дела на милосрдието: за прифаќањето на мигрантите и странците.

Вера Сведоштва

Преподобна Параскева

Денес си спомнуваме на преподобна Параскева на монахиња, испосничка и светица од христијанскиот исток.

Вера Семејство

Да се служи на мама беше милост

Можеби од сите годишни времиња периодот на есента некако највешто се прикрива. Не ни забележуваш, а таа е веќе тука.

Ватикан Вести Проповеди

Папата: Царството Божјо расте незабележано и преку послушноста

Царството Божјо не расте преку големи структури или преку генијални организациски графикони, туку незабележано и преку послушноста