Archive

Врати се на почетна
Размислување Свет

Поучна приказна: Планот на сатаната –  Украдете им го времето

„На нашиот непријател Бог не му можеме ништо, но оние кои ги вршат неговите заповеди можеме да ги залажеме и да ги придобиеме за нас.“

Uncategorized Свет

Полските епископи: Верата е вкоренета во полскиот народ

За очекувањата од посетата на папата Фрањо на Полска која се одвива во знакот на младите и милосрдието новинар на Радио Ватикан разговараше со гласноговорникот на Полската епископска конференција о.

Ватикан

Папата: Светот е во војна за моќ, а не војна на религии

Зборувајќи за неодамнешниот терористички напад во Франција во кој е убиен свештеник за време на светата Литургија, папата Фрањо во текот на летот кон Краков рече дека светот е во

Ватикан

Во првиот говор во Полска Папата повика на заштита на животот

Животот треба секогаш да се прифаќа и да се заштитува. Овие две работи одат заедно – прифаќање и заштита од зачнувањето до природната смрт.

Ватикан

Папата пристигна на аеродромот во Краков

Папата Фрањо денес го започна 15. апостолско патување во Полска на 31. Светски ден намлади кој се одржува во Краков. Авинот на Папата во 16.00 часот слета на аеродромот „Иван

Ватикан

Џивиш ги повика младите омразата да ја победат со милосрдие

Кардинал Џивиш на 26 јули 2016 година свечено го отвори 31. Светски ден на млади, а Светиот Отец во твитот упатен од неговиот профил @Pontifex ги повикува младите:

Ватикан

Порака на Папата до младите во САД: Секогаш гледајте кон хоризонтот

Папата Фрањо испрати видео порака до младите во американската бискупија Броунсвил, која се наоѓа на границата со Мексико и е едно од најсиромашните подрачја во Соединетите Американски Држави

Ватикан

Папата моли за жртвите од терористичкиот напад во Франција

Во Франција специјалната полиција во една црква недалеку од градот Руен, во Нормандија, во вторник 26  јули претпладне уби две лица кои како заложници зедоа неколку луѓе

Размислување Свет

Колку вреди една света Литургија?

Во една продавница, во Луксембург, влегла една сиромашна жена која побарала парче месо. Кажала дека нема пари да плати. Покрај нea стоел чуварот на продавницата, кој исто така останал рамнодушен на нејзината

Ватикан

Половина милион млади на отворањето на Светскиот ден на млади во Краков

Папата Фрањо прв пат доаѓа во родниот град на светиот папа Војтила, а токму на него „творецот на Светскиот ден на млади“ е посветена светата Литургија за отворањето