Archive

Врати се на почетна
Македонија

Промовирана книгата „Братска љубов низ приказни“

Во салата на Католичката црква „Свети Иван Крстител“ во Струмица во сабота 28 март е промовирана книгата „Братска љубов низ приказни“ приредена од о. Гоце Костов.

Ватикан

Папата со својата посета ги изненади бездомниците додека ја разгледувале Сикстинската капела

 На 26 март при организираната посета на бездомниците во Ватиканските музеи, папата Фрањо ненајавено ги посети споделувајќи со нив убави и радосни мигови, заблагодарувајќи им

Ватикан

Папата ќе биде примен во Белата куќа

Американскиот претседател Барак Обама ќе го прими папата Фрањо во Белата куќа на 23 септември.

Ватикан

150 бездомници во посета на Ватиканските музеи

На иницијатива на Апостолската Служба за милостиња, предводена од полскиот архиепископ Конрад Крајевски, на 26 март 150 бездомници ќе имаат можност да се восхитуваат на уметноста

Ватикан

Радоста кон Евангелито е мерило за верата на секое човек

Радоста кон Евангелито е мерило за верата на секој човек. Без радост, тој не е вистински верник – истакна Светиот Отец на Литургијата во домот Света Марта во четврток 26

Ватикан

Молитва за мир по повод 500 години од раѓањето на Света Тереза

На почетокот од светат Литургија на 26 март во капелата на домот Света Марта, Папата потсети на часот на молитва за мир, кој ќе се одржи по повод 500 годишнина

Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Штип

По повод патрониот празник на Католичката црква „Свето Благовештение“ во Штип, на 25 март се служеше свечена Света Литургија, која ја предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Ватикан

Папата изрази сочувство за авионската несреќа во Франција

Светиот Отец изрази сочувство и се придружува на жалоста на роднините на жртвите од авионската несреќа која се случи во среда 25 март на југот од Франција.

Свет

Промоција на книгата „Братска љубов – низ приказни“

Во сабота 28 март 2015 година во 19.00 часот во салата на Католичката црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица ќе се одржи промоција на книгата „Братска љубов низ приказни“ во