Archive

Врати се на почетна
Свет

Започна постапката за прогласување на блажена и света на Кјара Љубик

Со свеченоста во катедралата во Фраскати со која претседаваше епископот Рафаел Мартинел на 27 јануари започна постапката за прогласување на блажена и света на Кјара Љубик

Ватикан

Од проповедта на Папата: Да молиме од Бога милост за да ја вршиме волјата Божја

Треба Бог да Го молиме и секој ден да бараме милост за да ја сфатиме Неговата волја, да ја следиме и до крај да ја извршиме – нагласи папата Фрањо

Свет

Кардиналот О’Мали ја пофали одлуката на американските законодавци за нефинансирањето абортуси

Тоа е решавачки чекор кон почитувањето на неродениот живот, а воедно и израз на желбата на американскиот народ – рече надбискупот на Бостон и претседател на Комисијата

Ватикан

Папата: Сеќавањето на Аушвиц ја повикува иднината на почит, мир и средби меѓу народите

Аушвиц потсетува на болен восклик од страшното страдање и ја повикува иднината на почит, мир и средби меѓу народите – стои на твитер профилот @Pontifex, каде Папата се осврнува на

Македонија

Владиката Стојанов присуствува на 55 Пасторална седмица, на тема: “Бракот и семејството во проторечие со современото општество”

Од 27 до 29 јануари во организација на Католичкиот богословски факултет во Загреб се одржува 55 Пасторална седмица, на тема: “Бракот и семејството во проторечие со современото општество”.

Свет

Светска средба на семејства: „33 катехези за подготовка“

Папата Фрањо оваа година ќе ги посети САД и ќе учествува на завршетокот на Светската средба на семејства во Филаделфија, која ќе се одржи од 22 – 27 септември. Свештеникот

Ватикан

Од проповедта на Папата: Верата е дар на Светиот Дух

Главно жените ја пренесуваат верата – рече Папата во проповедта на светата Литургија на 26 јануари во капелата на домот Света Марта на литургискиот спомен на светите Тимотеј и Тит,

Ватикан

Папата со Вечерна богослужба ја затвори Молитвената осмина за единство на христијаните

„Многу старите спорови меѓу христијаните можат да се надвладеат ако ги оставиме настрана полемичките или апологетските пристапи и да настојуваме попотполни да го сфатиме она што нѐ соединува

Македонија

Папата Фрањо: Да се биде кардинал е повик и служба, а не награда

Назначувањето кардинали е повик и служба за помош на Папата, заради доброто на Црквата, а не награда на крајот од кариерата – им пишува Светиот Отец на дваесетмината нови кардинали

Свет

Папата до младите Бразилци: Вие сте тие кои можат да изградат нова цивилизација на љубовта

Не губете ја надежта и соништата вие сте пророци на надежта, вие сте сегашноста на општеството и на нашата сакана Црква и најмногу вие сте оние кои можете да изградите