Archive

Врати се на почетна
Македонија

Прославен празникот Цветници

Нова Маала/Петралинци, 28.4.2013 /к.мк/ – Со свечени свети Литургии во сите цркви на Апостолскиот егзархат во Македонија се прослави празникот Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим, или познат како

Ватикан

Папата на молитвата Царице Небесна: да се почитува достоинството и сигурноста на работниците

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – На крајот од светата Литургија на плоштадот Свети Петар, на која папата Фрањо на 44 млади и возрасни им ја подели светата Тајна Миропомазание, ја молеше

Ватикан

Папата Фрањо: Светиот Дух нѐ преобразува и преку нас го преобразува светот

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – „Светиот Дух нѐ менува и преку нас сака да го промени светот во кој живееме“, така папата Фрањо го објасни пред повеќе од 100 илјади луѓе

Ватикан

Светиот Отец на светата Литургија: Светиот Дух создава сѐ ново

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија на која 44 лица примија света Тајна миропомазание од рацете на папата Фрањо. Миропомазаниците се на возраст од 11 до

духовнитекстови

Цветници

Со празникот Цветници почнува Страсната седмица. Црквата влегува во славење на маките и смрта на нашиот Господ Исус Христос. Исус со големо воодушевување ќе биде поздравен како Месија и прославен

Свет

Дискриминација на католиците за време на бомбашкиот напад во Бостон

Бостон, 28.4.2013 /к.мк/ – Целиот свет уште еднаш беше шокиран кога на 15 април оваа година кон крајот на Бостонскиот маратон експлодираа две бомби кои убија тројца и повредија неколку

духовнитекстови

Не бидете со тврди срца

„О, денес да бевте го послушале Неговиот глас! Не ожесточувајте ги срцата ваши.“ (Пс, 94,7) Те барам, Господи. Морам да ти признаам, добро се сокриваш. Или мојот поглед е толку

Ватикан

Папата Фрањо: Исус нѐ праќа радосно да го навестуваме неговото име

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк/ – „Да го гледаме Исус, кој нѐ праќа да евангелизираме и да го навестуваме со радост Неговото име“, истакна Папата за време на Литургијата, која ја служеше

Колумни

Потребно ли е на први и втори мај да се почитува Страстната Седмица (Седмица на Христовите маки)

Самото име на седмицата пред Велигден го искажува значењето на времето во кое се наоѓаме и зошто христијанинот е повикан во таа седмица да се нурне со сето свое битие

Ватикан

Папата повикува на молитва за жртвите во Дака

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк /- Да молиме заедно за жртвите во трагедијата во Дака, Бангладеш. Господ да им дарува на нивните семејства утеха и сила. Оваа порака ја испрати папата Фрањо