Папата испрати телеграма со сочувство по повод авионската несреќа во Непал

Папата испрати телеграма со сочувство по повод авионската несреќа во Непал

Телеграма во која се изразува сочувството на Светиот Отец поради авионската несреќа кај градот Покара во Непал, потпишана од државниот секретар на Папата, кардиналот Пјетро Паролин, е испратена на 16 јануари 2023 година, до претседателот на државата Непал, Бидја Деви Бандари.

Папата Фрањо изразува искрено сочувство до претседателот на државата и до сите повредени лица, со молитва за нивно закрепнување, препорачувајќи ги душите на починатите на милоста на Семоќниот.

Неговата Светост Папата Фрањо повикува божествен мир и благослов за сите оние кои жалат за загубата на најблиските, се вели во телеграмата потпишана од државниот секретар на Папата, кардиналот Пиетро Паролин.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот