Велики Пост: Дожд

Велики Пост: Дожд

Дожд врне и во пустината. И таму расте цвеќе. Пустинското цвеќе спаѓа меѓу најубавите. Пророкот Исаија вели дека Божјото Слово, како дождот, дава живот на доброто семе кое е во тебе. Семето на добрината и љубезноста, чесноста и храброста е посеано преку настаните секој ден. Потребна им е животворна храна – Божјото Слово – за да растат. Како ти се грижиш за посаденото семе?

Парохија Свети Петар Запрешиќ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Вера, Духовност

За авторот