Бискупот Стојанов го прими новиот амбасадор на Франција во Македонија, Н.Е. Кристијан Тимоние

Бискупот Стојанов го прими новиот амбасадор на Франција во Македонија, Н.Е. Кристијан Тимоние

На 16. ноември 2016 Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов го прими во настапна посета новиот амбасадор на Франција во Република Македонија Н.Е. Кристијан Тимоние.

Во срдечен разговор бискупот Стојанов го запозна амбасадорот Тимоние со историјата и животот на Католичката Црква во Македонија, истакнувајќи го придонесот на француските мисионери лазаристи на оваа Црква во минатото.

Бискуп Стојанов му заблагодари за амбасадорот Тимоние на посетата и му посака успешна дипломатска мисија во Македонија.

к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Вести, Македонија

За авторот