Tag "Фабијан Свалина"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати честитка до новоименуваниот бискуп монс. Свалина

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов по повод именувањето на монс. Фабијан Свалина за бискуп коадјутор на Сремската бискупија на 8 октомври 2021 година упати честитка,

Ватикан Вести

Монсињор Фабијан Свалина именуван за коадјутор бискуп во Срем

Папата Фрањо на 7 октомври 2021 година за коајутор бискуп во бискупијата Срем, Србија го именува монсињор Фабијан Свалина, свештеник на Ѓаковско – осиечката надбискупија, актуелен директор на Хрватски Каритас