Tag "празник на Пресвета Евхаристија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Зависта води до лажни обвинувања

Папата Фрањо за време на молитвата Ангел Господов, на 10 јуни 2018 година зборуваше дека зависта води до лажни обвинувања со кои се сака да се уништи добриот глас на

Ватикан Вести

Папата: Исус сака да ги сруши ѕидовите на рамнодушноста

На 3 јуни папата Фрањо ја предводеше светата Литургија за празникот на Телото и Крвта Христови во Остија близу до Рим. На крајот од светата Литургија се одржа процесија со

Ватикан Вести

Евхаристијата нѐ чисти од нашите себични ставови

Папата Фрањо во пладневниот наговор кој го одржа пред молитвата Ангел Господов на 3 јуни 2018 година, напомена дека Исусовото живо присуство во Евхаристијата е како врата отворена помеѓу храмот