Tag "монс. Стојанов"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими амбасадорот на Франција во Македонија

На 23 јули 2021 година во Бискупската резиденција во Скопје бискупот Стојанов го прими во куртоазна посета амбасадор на Франција во Македонија, неговата екселенција г-дин Сирил Бомгартнер.

Вести Македонија

Прва света Причест во парохијата „Свети Пророк Илија“ – Радово

На 4 јули 2021 година, недела втора по Духови и празник на Пресветата Евхаристија, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше Света Архиерејска литургија во парохијата „Свети Пророк Илија“ во Радово

Вести Македонија

Прославен патрониот празник „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје

Во попладневните часови на 11 јуни 2021 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје беше прославен патрониот празник на катедралната парохија. Светата свечена Литургија ја предводеше Н.В.П. монс. Киро

Вести Македонија

Во Битола прославен патрониот празник „Пресвето Срце Исусово“

На 11 јуни 2021 година во претпладневните часови во парохиската Црква „Пресвето Срце Исусово“ во Битола беше прославен патрониот празник на парохијата. Светата свечена Литургија ја предводеше Н.В.П. монс. Киро

Вести Македонија

Епископот Стојанов во Радово го благослови камен темелникот на новата парохиска куќа и пасторален центар

На 7 јуни 2021 година во дворот на парохиската црква „Свети Прорoк Илија“ во Радово Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх го благослови камен темелникот

Вести Македонија

Во Скопје прославен празникот на Пресветата Евхаристија – Телово

Во Катедралаа „Пресвето Срце Исусово“ Во Скопје во четврток 3 јуни 2021 година беше прославен празникот Пресвета Евхаристија – Телово. Понтификалната света Литургија ја предводеше Н.В.П. монс. Киро Стојанов во

Вести Македонија

Најава за патрониот празник во Петралинци

Во понеделник, 24 мај 2021 година на празникот на Светите Кирил и Методиј во Католичката парохија во Петралинци, со почеток во 10.00 часот ќе се служи архиерејска света Литургија, по

Вести Македонија

Архиепископот Васил беше примен од претседателот Пандаровски и архиепископот Стефан

На 20 мај 2021 година претседателот Стево Пендаровски ги прими Архиепископот Кирил Васил, администратор на епархијата во Кошице, Хенрик Маркуш, амбасадор на Словачка во Македонија, Франтишек Рабек, воен ординариј и

Вести Македонија

Епископот Стојанов и архиепископот Васил во Скопје присуствуваа на манифестација во чест на Светите Кирил и Методиј

По повод 30 години од осамостојувањето на Македонија и 100 години од раѓањето на основоположникот на современиот македонски јазик Блаже Конески, како дел од содржините за чествувањето на Светите Кирил

Вести Македонија

Благодараствена света Литургија по повод втората годишнина од посетата на папа Фрањо на Македонија

По повод втората годишнината од Апостолската посета на Светиот Отец папата Фрањо на Македонија на 7 мај 2021 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје Н.В.П. монс. Киро Стојанов,