Tag "колонијализам"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ги осуди конфликтите и економскиот колонијализам во ДР Конго

На средбата со граѓанските власти на првиот ден од неговото Апостолско патување во Демократска Република Конго, папата Фрањо се осврна на најитните прашања што ја засегаат африканската нација, вклучително и