Tag "кардинал Паролин"

Врати се на почетна
Македонија

Кардинал Паролин ја промовораше книгата на папата Фрањо Божјото име е милосрдие“

На 18 март 2016 година, по свеченото литургиско славење, во катедралата „Пресвето срце Исусово“ во Скопје се одржа промоција на новата книга на папата Фрањо

Македонија

Кардинал Паролин се сретна со Богопосветените лица во Македонија

Во петок, 18 март, државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Паролин во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје имаше средба со свештениците,

Македонија

Кардиналот Паролин се сретна со премиерот Димитриев

Во петокот 18 март во Владата на Република Македонија се одржа официјална средба на државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин со претседателот на Владата на Република Македонија Емил

Македонија

Кардинал Паролин ja благослови бискупската резиденција во Скопје

Во петокот, 18 март 2016 година државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин ја благослови и ја инаугурираше новата бискупска резиденција

Македонија

Државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин пристигна во Македонија

На 17 март 2016 година во касните вечерни часови државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин пристигна со лет на Алиталиа на аеродромот „Александар Македонски“ во Скопје.

Македонија

Државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин во посета на Македонија

Државниот секретар на Светиот Престол Неговата Еминенција Пиетро кардинал Паролин на 18 и 19 март 2016 година ќе биде гостин на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Ватикан

Дрогата не се победува со дрога

Дрогата не се победува со дрога, туку со ефективна превенција – истакна кардинал Пиетро Паролин, Папски државен секретар, во проповедта на божиќната јубилејна Литургија која ја служеше

Ватикан

Кардинал Паролин за посетата на Папата на Сараево

Мир вам! Под тоа гесло се одвива осмото меѓународно патување на папата Фрањо кое се очекува во сабота во Сараево.

Ватикан

Кардинал Паролин испрати телеграма до надбискупот на Тунис

Кардинал Паролин во име на Светиот Отец испрати телеграма со сочувство по повод терористичкиот атентат во Тунис

Ватикан

Кардинал Паролин за атентатот во Тунис, Година на милосрдието и корупцијата

За ужасниот терористички атентат во Тунис, за Светата Година на милосрдието како и за корупцијата зборуваше Пиетро Паролин, државен секретар на Ватикан,