Tag "Икалуит"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ги охрабри младите Инуити

Во Икалуит на Арктичкиот Океан, папата Фрањо слушаше сведоштва за страдањата на домородните деца во резиденцијалните училишта и уште еднаш побара прошка за „злото“ – охрабрувајќи ги потомците на жртвите.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе ја посети Канада од 24 до 30 јули

Светиот Отец ќе ги посети канадските градови Едмонтон, Квебек и Икалуит, во северна Канада. Ова ќе биде четврта посета на еден од Петровите наследници на на таа земјата.