Tag "Гариса"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата моли за загинатите студенти во Кенија

Папата Фрањо го осуди нападот на сомалиските исламисти во кампусот на универзитетот Гариса во североисточна Кенија, при што загинаа 147 студенти, а многумина се повредени, нарекувајќи го “безумна бруталност“.