Tag "Буча"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Да се избегне ескалација во Украина

Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин зборуваше за масакрот во Буча, ја потврди можноста за патување на Папата во Киев и за средба со рускиот православен патријарх Кирил.

Ватикан Вести

Болка и тага на Папата поради масакрот во Буча

Папата Фрањо изрази тага и болка поради масакрот на цивилите во Буча за време на руската окупација на областа и го повтори повикот за прекин на војната во Украина. Тој