Tag "Божиќ 2019"

Врати се на почетна
Вести Свет

Папата на празникот Свети Стефан: Победа на љубовта над омразата, животот над смртта

Папата Фрањо во четврток 26 декември, на празникот Свети Стефан Првомаченик, ја предводеше молитвата Ангел Господов со ходочасниците собрани на плоштадот Свети Петар во Ватикан

Ватикан Вести

Порака на Папата Фрањо Urbi et orbi – на градот и светот

Во божиќната порака, упатена пред благословот Urbi et orbi, на градот и светот, во среда 25 декември 2019 година, папата Фрањо истакна дека светлото на Детето кое вечерва се роди