Македонија

Врати се на почетна
Uncategorized Вести Македонија

Најава: Трибина за богородичното светилиште Гвадалупе-Мексико

Во недела 12 ноември 2023 година со почеток во 18.00 часот во салата на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица ќе се одржи трибина за богородичното светилиште Гвадалупе,

Вести Македонија

На патрониот празник во Сарај епископот Стојанов служеше Архиерејска Литургија

На празникот Свети великомаченик Димитриј Солунски, среда 8 ноември 2023 година во истоимената црква во Сарај, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света

Вести Македонија

Во Радово се одржа духовна обнова за свештениците

Во понедленик 6 ноември 2023 година во парохијата „Свети Пророк Илија“ во Радово се одржа духовна обнова за свештениците од Скопска бискупија и Струмичко – Скопска епархија, на која присуствуваше

Вести Македонија

Најава: Свечена Архиерејска Литургија во Сарај по повод патрониот празник Свети великомаченик Димитриј

По повод патрониот празник на парохијата „Свети великомаченик Димитриј“ – Сарај, во среда на 8 ноември 2023 година со почеток во 10 часот во парохиската црква ќе се служи свечена

Вести Македонија

Со света архиерејска Литургија парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица го прослави 10 годишниот јубилеј од основањето

Во недела 5 ноември 2023 година во парохиската црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица со свечена архиерејска Литургија, која ја предводеше Н:В.П. монс. д-р Киро Стојанов Скопски бискуп

Вести Македонија

Свечена академија по повод 10 години од основање на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица

Во сабота вечер на 4 ноември 2023 година во парохиската сала „Мајка Тереза“ при парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица се одржа свечена академија по повод јубилејот 10

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими амбасадорот на Република Австрија Н. Е.  Мартин Памер

Во петок, 3 ноември 2023 година, скопскиот бискуп и стримичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов во бискупската резиденција на Водно во Скопје го прими во протоколарна посета амбасадорот на

Вести Македонија

Најава: Свечености по повод 10 години од основањето на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ – Струмица

Во недела 5 ноември 2023 година со почеток во 10.30 часот, со света архиерејска Литургија, која ќе ја предводи Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски

Вести Македонија

Парохискиот Каритас од Богданци донира облека на ЈУ Специјален завод – Демир Капија

Парохискиот Каритас при парохијата „Свети Кирил и Методиј“ од Богданци на 31 октомври 2023 година реализираше уште една акција за лицата во потреба, донирајќи алишта на ЈУ Специјален завод –

Вести Македонија

Ходочестие во македонското национално светилиште – Паљурци

Во недела 29 октомври 2023 година во манастирот Мајка Божја Паљурска – Утешителка во Паљурци се одржа национално ходочестие кое го предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, а учество зедоа