Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Разумот е дар на Светиот Дух кој ни ја открива верата

На Генералната аудиенција во среда 30 април 2014 на плоштадот Свети Петар Светиот Отец продолжи да говори за даровите на Светиот Дух. По дарот мудрост на денешната катехеза Папата говореше

Ватикан

Кардиналскиот совет и во наредната година ќе продолжи со својата работа

Во Ватикан продлжува состанокот на Крадиналскиот совет, соопштено е од Канцеларијата за печат при Светата Столица на 29 април попладне.

Ватикан

Папата Фрањо: Христијанскиот брак е траен договор на љубов помеѓу маж и жена кој бара вистинска жртва

Најголемата сиромаштија е Христовата отсутност, која се одразува во злите општества – од семејството во криза, до ширење на корупција и до општа морална деградација.

Ватикан

Папата Фрањо: Христијанската заедница живее во мир, сведочи за Воскреснатиот и помага на сиромашните

Секоја христијанска заедница би требало да го спореди својот живот со Првата Црква, односно да провери дали е способна да живее во мир, да го сведочи Христовото воскресение и да

Ватикан

Во Ватикан започна четвртиот состанок на Кардиналскиот совет

Во понеделник, 28 април во Ватикан започна четвртиот состанок на Кардиналскиот совет за реформа на Куријата, соопштено е од Ватиканскиот прес центар.

Ватикан

Преку видео порака Папата се обрати до младите во Аргентина

Во Буенос Аирес на 26 април е прославен Ден на локалната младина „Велигден на младите“. На средбата која траела од 13 до 20 часот во архиепископијата во Буенос Аирес

Ватикан

Папата го прими шпанскиот кралски пар

Во понеделник 28 април, Светиот Отец се сретна со шпанскиот крал Хуан Калрлос и кралицата Софија. Соговорниците ги истакнаа добрите односи помеѓу Светата Столица и Шпанија

Македонија

Прославен патрониот празник во Бистренци

Во полната црква Свети Јосиф во Бистренци во недела 27 април 2014 година, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Ватикан

Папата Фрањо ги прогласи за свети папите Иван XXIII и Иван Павле II

Свеченоста за историската канонизација на двајцата папи, блажен Иван XXIII и блажен Иван Павле II започна со мноштво ходочасници кои го преполнија плоштадот Свети Петар во Ватикан

Македонија

Неоерејска Литургија во црквата Свети Иван Крстител – Струмица

На Томина недела, 27 април 2014 во парохиската црква „Свети Иван Крстител“ Струмица, неоерејот Илија Стојанов, заедно со парохот о. Гоце Костов, служеше света Литургија за верниците од парохијата.