Сочувство од папата Фрањо за атентатот во Квебек

Сочувство од папата Фрањо за атентатот во Квебек

Папата Фрањо изрази сочувство за атентатот извршен на 29 јануари 2017 година, во еден Исалмски културен центар во Квебек, Канада, во кој загинаа шест, а ранети се осум верници.

Во телеграмата упатена до надбискупот Луиџи Бонази, нунциј во Канада, Светиот Отец ја изрази својата близина на жртвите и нивните семејства, и на сите кои дојдоа да помогнат, молејќи за нив Божја утеха. Папата Фрањо потоа повторно одлучно го осудува насилството кое предизвикува големо страдање, молејќи од Бог дар за взаемно почитување и мир и повика Божји благослов за сите кои се погодени од таа трагедија. (…)

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма за умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот