Посетата на Папата на Казахстан со желба да се промовира меѓурелигискиот дијалог и мирот

Посетата на Папата на Казахстан со желба да се промовира меѓурелигискиот дијалог и мирот

Додека папата Фрањо се подготвува да отпатува за Казахстан во вторник. Канцеларијата за печат на Светиот Престол ги сподели деталите за неговото 38. Апостолско патување во странство, каде што ќе присуствува на 7. Конгрес на поглаварите на светските и традиционалните религии во Нур-Султан, изразувајќи ја својата близина на малата, но жива католичка заедница во земјата.

Претстојната Апостолска посета на папата Фрањо на Казахстан од 13 до 15 септември 2022 година ќе биде најновиот гест на Светиот Отец за промовирање на мирот во светот, со помош на верските лидери, изјави директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео. Бруни. Како што рече, тоа е уште еден гест во понтификатот на Папата со меѓурелигиски настојувања.

По стапките на Иван Павле II.

За време на брифингот во Канцеларијата за печат на Светиот Престол во петокот, г. Бруни ја претстави 38. Апостолска посета на Папата во странство. Со својата посета следната недела, папата Фрањо ги следи стапките на својот претходник Свети Иван Павле II, кој го посети Казахстан набргу по нападите на Светскиот трговски центар и Пентагон во Соединетите Американски Држави на 11 септември. За време на посетата, тогашниот Петров наследник го пофали мирниот соживот на припадниците на различни религии и етнички групи.

Свети Иван Павле II. е единствениот претходник на папата Фрањо кој го потсети Казахстан. Директорот Бруни потсети на контекстот на таа посета и на пораката на Папата дека религиите не можат да бидат место на конфликти и повика на мир.

Седми конгрес на поглавари на светски и традиционални религии

Папата одлучи да замине во Казахстан за да присуствува на 7. Конгрес на поглаварите на светските и традиционалните религии, прифаќајќи ги поканите што ги доби од граѓанските власти и Црквата во Казахстан.

За време на посетата, Папата ќе престојува во главниот град Нур-Султан (порано познат како Астана) од 13 до 15 септември.

Најважните моменти од патувањето ќе бидат учеството на Папата на Конгресот, каде што ќе одржи говор, ќе моли во тишина и ќе се оствари приватни средби со верските водачи, вклучително и големиот имам на Ал Азхар, Ал Тајеб. Се очекува верските водачи да објават декларација.

Конгресот датира од 2003 година и се одржува секоја трета година во главниот град на Казахстан. Поради пандемијата последниот беше одржан во 2018 година

Мала, но жива католичка заедница

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол најави дека говорите на папата Фрањо ќе бидат на италијански јазик, а ќе има и преводи.

Друг важен момент ќе биде светата Литургија, која папата Фрањо ќе ја служи со верниците од Казахстан, момент на охрабрување за малата, но жива католичка заедница, која сочинува околу еден процент од 19 милиони Казахстанци во земјата.

Населението на Казахстан го сочинуваат 70 отсто сунити муслимани и 26 отсто христијани, првенствено православни Руси.

На патувањето Папата ќе биде придружуван од неговата вообичаена придружба, во која ќе бидат и кардиналите-префекти на Римската курија на Дикастеријата за меѓурелигиски дијалог, за единство на христијаните, евангелизација и Источните Цркви.

Се очекува Светиот Отец да ги поздрави новинарите на летот за Казахстан и да ја одржи својата вообичаена прес-конференција на повратниот лет, како што тоа го направи на неговото последно Апостолско патување во Канада во јули. Се очекува во авионот Папата да го придружуваат повеќе од седумдесет новинари.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот