Папата ќе го посети Египет

Папата ќе го посети Египет

Од 28 до 29 април папата Фрањо ќе го посети Египет.

Прифаќајќи ја поканата на Претседателот на Републиката, епикопите на Католичката црква, на Неговата Светост Тавадрос II, како и на големиот имам на џамијата Ал Азхар, шеикот Ахмед Мохамед ел Тајиба, Светиот Отец од 28 до 29 април 2017 година, ќе отпатува во апостолска посета на Арапската Република Египет и ќе го посети градот Каиро. Програмата за патувањето ќе биде објавена насокоро – објави директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престо Грег Бурке.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот