Папата Фрањо ненадејно посети монахињи во Рим

Папата Фрањо ненадејно посети монахињи во Рим

Во недела 28 јули 2019 година, папата Фрањо ненајавено ја посети чесната сестра од монашката заедница Ќерки на милосрдието во „Casa Regina Mundi” во Рим, објави на 20 јули на својот фејсбук профил лазаристот Томаж Маврич, супериор на Дружбата мисионери.

Папата посебно сакал да се сретне со с. Марија Мучи и да се заблагодари на долгогодишната служба во Домот Света Марта, местото каде што папата Фрањо престојува. Таа моментално се наоѓа во болничкиот оддел на „„Casa Regina Mundi”.

Исто така Папата се помоли пред моштите на свети Иван Павле II, а потоа папата Фрањо се фотографираше со сестрите и ги благослови.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести
Ознаки Папа Фрањо

За авторот