Папата се моли за жртвите од трагедијата од лизгањето на глечерот, апелира за грижа за животната средина

Папата се моли за жртвите од трагедијата од лизгањето на глечерот, апелира за грижа за животната средина

Папата напиша Твитер порака во која повикува на молитви за жртвите од глечерот на Доломитите и ја истакнува опасноста од игнорирање на последиците од климатските промени.

Папата Фрањо ги повика верниците да се придружат на молитвата за жртвите од лавината предизвикана од лизгањето на доломитскиот глечер Мармолада во северна Италија, истакнувајќи ги последиците од климатските промени.

Во објава на неговиот Твитер профил @Pontifex, Светиот Отец повика на молитва за сите жртви и погодени од таа трагедија. Според достапните податоци, најмалку 6 лица загинале, а околу 10 се повредени.

Спасувачките операции се уште се во тек, бидејќи десетици планинари се водат како исчезнати. „Трагедиите што ги доживуваме поради климатските промени мора да не охрабрат итно да најдеме нови начини кои ги почитуваат луѓето и природата“, стои во објавата на Папата.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот