Папата: Нема светост без молитва!

Папата: Нема светост без молитва!

Папата Фрањо продолжи на Твитер да споделува кратки размислувања од својот нов апостолски поттик „Gaudete et exsultate – Радувајте се и воскликнете“, поттикнувајќи ги сите следбеници на таа социјална мрежа да одговорат на повикот на светост.

Во пораката која ја објави на 12 април 2018 година Папата објасни која е една од темелните карактеристики на светецот. Светците се одликуваат со духот на молитвата и потребата за заедништво со Бог. Нема светост без молитвата – истакна Светиот Отец.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот