Папата изрази загриженост за Никарагва

Папата изрази загриженост за Никарагва

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо изрази загриженост за растечките тензии во Никарагва, каде владата наметнува дополнителни ограничувања за локалната Црква.

Во недела 21 август 2022 година, Светиот Отец „со загриженост и тага“ се осврна на настаните што се случија во последните недели во Никарагва, каде што Католичката црква – нејзините свештеници, бискупи, медиумите и невладините организации – трпат низа малтретирање и прогон под сомнение дека ги поддржува противниците на Сандинистичката владата на Даниел Ортега.

„Внимателно го следам развојот на ситуацијата во Никарагва, во која се вклучени луѓе и институции“, рече Папата и додаде: „Би сакал да го изразам моето верување и надеж дека преку отворен и искрен дијалог сè уште може да се пронајдат основи за мирен соживот во духот на взаемно почитување “.

Папата потоа повика на застапништвото на Дева Марија, „Пречиста“, толку драга на никарагванскиот народ. „Го молиме Господа, со посредство на Пречистата, да ја вдахне таа конкретна волја во срцата на сите.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот